ISSF President Cup 2021 Wiki & Schedule

On October 19-24, 2021, the ISSF President’s Cup in Shotgun will be held in Larnaca, Cyprus. The dates and location of the ISSF President’s Cup in Rifle/Pistol in 2021 will be confirmed in the following days.

According to the 2021 World Ranking after the 2020 Tokyo Olympic Games, the top 12 athletes in Individual Shotgun, Rifle, and Pistol Olympic events will be invited to compete in the President’s Cup.

Individual and Mixed Team events will be held for the athletes. In line with a draw, international mixed teams will be constructed at random. The prize pool for the President’s Cup in 2021 is $ 859,200.

ISSF President Cup 2021 Wiki & Schedule

Wiki

SportShooting sport
JurisdictionInternational
Membership150 regions
AbbreviationISSF
Founded1907; 114 years ago
HeadquartersMunich, Germany
PresidentVladimir Lisin

The International Shooting Sport Federation (ISSF) is the regulating body for the Olympic Shooting disciplines of rifle, pistol, and shotgun (clay target), as well as a number of non-Olympic Shooting sports.

ISSF’s operations include sports regulation, Olympic qualification, and international tournaments such as the ISSF World Cup Series, ISSF World Cup Finals, ISSF Separate World Championship in Shotgun Events, and ISSF World Championship in All Events.

The ISSF, which was founded in 1907 as the International Shooting Union before changing its name in 1998, presently has over 150 National Shooting Federations from Africa, the Americas, Asia, Europe, and Oceania as members.

Schedule

The prize pool for the President’s Cup in 2021 is $ 859,200. The following is how it is distributed:

Individual events

Place 1 = 15 000
Place 2 = 12 000
Place 3 = 10 000
Place 4 = 7 000
Places 5-6 = 5 500
Places 7-8 = 3 500
Places 9 – 12 = 1 000

Mixed Team events

Place 1 – 4 800
Place 2 – 3 200
Place 3 – 1 600

Accommodation and travel expenses of athletes are covered by the ISSF.

Individual winners will receive the Golden Target, the Best Athlete of the Year award.

Qualified athletes by events:

Trap Men:

1.FERNANDEZ Alberto, Spain

2.LIPTAK Jiri, Czech Republic

3.COWARD-HOLLEY Matthew John, Great Britain

4.DE FILIPPIS Mauro, Italy

5.KOSTELECKY David, Czech Republic

6.CERNOGORAZ Giovanni, Croatia

7.ALRASHIDI Talal, Kuwait

8.AL FAIHAN Abdulrahman, Kuwait

9.ALIPOV Alexey, Russian Federation

10.MEHELBA Abdel Aziz, Egypt

11.MAMKIN Gennadii, Russian Federation

12.GLASNOVIC Anton, Croatia

Trap Women:

1.REHAK STEFECEKOVA Zuzana, Slovakia

2.BERNAL Sandra, Poland

3.GALVEZ Fatima, Spain

4.PERILLI Alessandra, San Marino

5.STANCO Silvana, Italy

6.SEMIANOVA Daria, Russian Federation

7.SUBBOTINA Ekaterina, Russian Federation

8.ROSSI Jessica, Italy

9.BROWNING Kayle, USA

10.SPOTAKOVA Jana, Slovakia

11.BERNAU Madelynn Ann, USA

12.BASSIL Ray, Lebanon

Skeet Men:

1.HANSEN Jesper, Denmark

2.CASSANDRO Tammaro, Italy

3.HANCOCK Vincent, USA

4.MEHELBA Azmy, Egypt

5.GIL Federico, Argentina

6.ALRASHIDI Abdullah, Kuwait

7.BIN FUTAIS Saif, UAE

8.DELAUNAY Eric, France

9.ROSSETTI Gabriele, Italy

10.TOMECEK Jakub, Czech Republic

11.KALLIOINEN Eetu, Finland

12.PACHECO ESPINOSA Nicolas, Peru

Skeet Women:

1.BACOSI Diana, Italy

2.BARTEKOVA Danka, Slovakia

3.ENGLISH Amber, USA

4.BATYRSHINA Zilia, Russian Federation

5.JARMOLINSKA Aleksandra, Poland

6.HILL Amber, Great Britain

7.VINOGRADOVA Natalia, Russian Federation

8.SUMOVA Barbora, Czech Republic

9.KRAVCHENKO Zoya, Kazakhstan

10.CROVETTO CHADID Francisca, Chili

11.SMITH Austen Jewell, USA

12.NIKOLAOU Konstantia, Cyprus

10m Air Rifle Men:

1.SHANER William, USA

2.PENI Istvan, Hungary

3.KOZENIESKY Lucas, USA

4.MASLENNIKOV Vladimir, Russian Federation

5.RICHTER Sergey, Israel

6.SHENG Lihao, People’s Republic of China

7.JANY Patrik, Slovakia

8.AKGUN Omer, Turkey

9.YANG Haoran, People’s Republic of China

10.GORSA Petar, Croatia

11.MARICIC Miran, Croatia

12.KAMENSKIY Sergey, Russian Federation

50m Rifle 3 Positions Men:

1.KAMENSKIY Sergey, Russian Federation

2.KULISH Serhiy, Ukraine

3.ZHANG Changhong, People’s Republic of China

4.TOMAR Aishwary Pratap Singh, India

5.SEBIC Milenko, Serbia

6.PENI Istvan, Hungary

7.HEGG Jon-Hermann, Norway 

8.GORSA Petar, Croatia

9.JANY Patrik, Slovakia

10.MARICIC Miran, Croatia

11.SHCHERBATSEVICH Yury, Belarus

12.OLSEN Steffen, Denmark

10m Air Rifle Women:

1.TUCKER Mary Carolynn, USA

2.CHRISTEN Nina, Switzerland

3.YANG Qian, People’s Republic of China

4.GALASHINA Anastasiia, Russian Federation

5.DVORSAK Ziva, Slovenia

6.ILIE Laura-Georgeta, Romania

7.CECCARELLO Sofia, Italy

8.WEISZ Alison Marie, USA

9.MESZAROS Eszter, Hungary

10.MULLER Oceanne, France

11.DUESTAD Jeanette Hegg, Norway

12.KARIMOVA Yulia, Russian Federation 

50m Rifle 3 Positions Women:

1.CHRISTEN Nina, Switzerland

2.ZYKOVA Yulia, Russian Federation

3.KARIMOVA Yulia, Russian Federation

4.DVORSAK Ziva, Slovenia

5.MADDALENA Sagen, USA

6.DUESTAD Jeanette Hegg, Norway

7.TUCKER Mary Carolynn, USA

8.STANKIEWICZ Aneta, Poland

9.PEJCIC Snjezana, Croatia

10.BEER Jolyn, Germany

11.CECCARELLO Sofia, Italy

12.MOUDGIL Anjum, India

10m Air Pistol Men:

1.FOROUGHI Javad, Islamic Republic of Iran

2.MIKEC Damir, Serbia

3.SAURABH Chaudhary, India

4.VERMA Abhishek, India

5.REITZ Christian, Germany

6.PANG Wei, People’s Republic of China

7.CHERNOUSOV Artem, Russian Federation

8.KOROSTYLOV Pavlo, Ukraine

9.ZHANG Bowen, People’s Republic of China

10.MOWRER Nickolaus, USA

11.JOSEPH Gulfam, Pakistan

12.MUKHAMETYANOV Vadim, Russian Federation

25m Rapid Fire Pistol Men:

1.QUIQUAMPOIX Jean, France

2.REITZ Christian, Germany

3.PUPO Leuris, Cuba

4.OLESK Peeter, Estonia

5.LI Yuehong, People’s Republic of China

6.BESSAGUET Clement, France

7.GEIS Oliver, Germany

8.HAN Daeyoon, Korea

9.EKIMOV Leonid, Russian Federation

10.CARRILLO Marko, Peru

11.MILIWEK Oskar, Poland

12.VARLIK Ozgur, Turkey

10m Air Pistol Women:

1.BATSARASHKINA Vitalina, Russian Federation

2.KOSTADINOVA Antoaneta, Bulgaria

3.DESWAL Yashaswini Singh, India

4.BHAKER Manu, India

5.CHAIKA Viktoria, Belarus

6.WIMMER Carina, Germany

7.JIANG Ranxin, People’s Republic of China

8.KOSTEVYCH Olena, Ukraine

9.KORAKAKI Anna, Greece

10.GOBERVILLE Celine, France

11.STEINER Sylvia, Austria

12.RASMANE Agate, Latvia

25m Pistol Women:

1.BATSARASHKINA Vitalina, Russian Federation

2.KOSTADINOVA Antoaneta, Bulgaria

3.SARNOBAT Rahi, India

4.BHAKER Manu, India

5.LAMOLLE Mathilde, France

6.KIM Minjung, Korea

7.KORAKAKI Anna, Greece

8.XIAO Jiaruixuan, People’s Republic of China

9.VENNEKAMP Doreen, Germany

10.WU Chia Ying, Chinese Taipei

11.DIETHELM GERBER Heidi, Switzerland

12.LAGAN Alexis, USA

Within two weeks, the participants will get invitations and the competition order. If one of the athletes from the Ranking is unable to attend due to unforeseen circumstances, please notify the ISSF office as soon as possible.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here